Jak třídit kuchyňský odpad?

Jak třídit kuchyňský odpad?

Jak třídit kuchyňský odpad?

65% biologicky rozložitelného komunálního odpadu tvoří kuchyňský odpad z domácností. Tento odpad končí na skládkách, protože ho často mnozí z nás prostě vysypou do směsného odpadu. Problémem je to, že na skládkách způsobuje zahnívání a možnost kontaminace půdy a vody. Pojďme se spolu podívat, co to vlastně kuchyňský odpad je a jak ho správně třídit, aby neskončil ve směsném odpadu.

Co je bioodpad?

  1. Zelený odpad ze zahrady – tráva, listí, větve
  2. Kuchyňský odpad z domácnosti – slupky od zeleniny a ovoce, zbytky jídla
  3. Kuchyňský odpad ze stravoven

Přirozeným rozkladem bioodpadu vznikne humus, který je vhodný k náhradě průmyslových hnojiv.

Pozor na cigaretové nedopalky, kosti, kůže, masové produkty a exkrementy od zvířat, ty se rozhodně netřídí, ale měly by putovat rovnou do směsného odpadu.

„Na základě fyzických analýz odpadu z roku 2020, které provádíme v různě velkých obcích a městech s různou strukturou zástavby (rodinné domy, bytové domy) po celé České republice, víme, že průměrná černá nádoba na směsný komunální odpad obsahuje stále vysoké procento (až 32 %) bioodpadu, který zbytečně končí na skládce. Přitom se dá u většiny z něj jednoduše předejít jeho vzniku a celý pak přeměnit na kvalitní hnojivo. Zahradní zeleň může být zpracována v zahradním kompostéru, kompostovatelný odpad z kuchyně taktéž anebo u bytových jednotek je možné jej zpracovat např. v komunitní kompostárně anebo ve vermikompostéru. Zbylý odpad z kuchyní je nejlepší zvlášť vyseparovat a poté  zpracovat v lokální kompostárně anebo bioplynové stanici.“ 

Lilianna Škorpíková z www.meneodpadu.cz

Co patří do kuchyňského odpadu?

  • Zbytky ovoce a zeleniny, slupky
  • Čajové sáčky, kávová sedlina
  • Tráva, plevel
  • Zbytky rostlin, košťály
  • Listí, větve
  • Popel ze dřeva
  • Seno, sláma
  • Piliny, hobliny, kůra

Jak třídit obaly?

Téměř každá potravina a kuchyňská pomůcka má svůj obal, některá papírový, jiná kartonový nebo plastový. Víte, jak správně vytřídit třeba plata od vajec?

Ruličky a plata od vajíček třídíme do papíru. Papírové pytlíky a sáčky třídíme samozřejmě také do modré popelnice, ovšem musí být čisté. Pokud jsou obaly zamaštěné nebo mokré, třídíme je do směsného odpadu.

Nápojové kartony třídíme do oranžového kontejneru.

Konzervy, plechovky, pánvičky a obal od šlehačky ve spreji třídíme do kontejnerů na kov nebo do sběrného dvora.

Důležitá je správná nádoba

Pokud třídíme bioodpad v perforovaných nádobách a recyklovatelných pytlících, tak nezapáchá. Dejte si pozor také na přemnožení octomilek, které vás mohou pořádně potrápit. Důležité je, aby byl odpad v uzavíratelné nádobě a pokud máte možnost, dejte ji na verandu či balkón.

Kam uložit kuchyňský odpad?

Kuchyňský odpad se nejčastěji třídí do hnědých popelnic (kompostejnery), které má spousta z nás doma. To, kdy se vyvážejí si jednoduše zjistíte na vašem obecním úřadu. 

Dále můžete bioodpad třídit ve sběrných dvorech, velkoobjemových kontejnerech nebo domácích kompostech. U venkovních kompostéru si však dejte pozor na přemnožení hlodavců, kteří zbytky potravin rádi vyhledávají.

Bydlíte v malém bytě? Nezoufejte, i vy můžete kuchyňský odpad pohodlně vytřídit. Kupte si vermikompostéry, které jsou malé, nenápadné a designově velice hezké. Ve městech či velkoměstech se kuchyňský odpad třídí v komunitních zahradách.

Tak vzhůru do toho, ať je naše planeta ještě zelenější.

Related Posts

Zadejte hledané slovo


Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/widgets/widgets.php on line 23

Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/shortcodes/shortcodes.php on line 34