Změna sídla společnosti – jak na to? Známe postup!

Změna sídla společnosti – jak na to? Známe postup!

Změna sídla společnosti – jak na to? Známe postup!

Máte fungující společností, která potřebuje změnit místo své působnosti? Na první pohled se to může zdát jako složitá situace. Ve skutečnosti se ale jedná o vcelku jednoduchý proces, který má svá pravidla.

Změna se liší u zakladatelské smlouvy i veřejného rejstříku

Ve veřejném rejstříku se objevuje celá adresa sídla společnosti. V zakladatelské smlouvě se však může uvést pouze název obce. To může následnou změnu působení společnosti velmi zjednodušit. Pokud totiž změníte sídlo společnosti pouze v rámci obce, nebude nutné tento údaj v zakladatelské listině měnit. Změna bude nutná pouze ve veřejném rejstříku.

V případě, že se společnost přesouvá do jiné obce, je nutné kromě poplatku vyřídit i další formality. Jednou z důležitých informací je, zda se jedná o firmu, která má jednoho nebo více společníků. Ti všichni totiž se změnou musí souhlasit. A to písemnou formou. V opačném případě ke změně sídla společnosti nemůže dojít. Schválení změny sídla musí být provedeno na valné hromadě, z které musí být vyhotoven notářsky ověřený zápis.

Aby změna proběhla, musí být doloženo několik dokladů

Zároveň musí dojít také k podání návrhu na zápis změny v obchodním rejstříku. Ten lze podat prostřednictvím inteligentního formuláře. Inteligentní formulář je online formou, jak lze rychle vyřešit změnu sídla společnosti. Tento formulář lze nalézt na internetových stránkách Veřejného rejstříku a Sbírky listin. Formulář lze buď zaslat emailem či poštou na podatelnu soudu, nebo jej poslat datovou schránkou. Je k němu potřeba doložit hned několik dokladů.

A sice souhlas společníků, tedy notářsky ověřený zápis z valné hromady, kolek na zápis změny sídla, a informace o nemovitosti. Pokud se společnost přesouvá do nemovitosti, kterou vlastní firma, je nutné doložit katastr z nemovitostí. V opačném případě je nutný souhlas vlastníka nemovitosti s poskytnutím sídla k činnosti společnosti. V případě, že se adresa mění i v zakladatelské smlouvě, musí být předložena dvě její vyhotovení.

Změny sídla je nutné nahlásit klientům i příslušným orgánům

Schválení změny sídla trvá zpravidla pět pracovních dnů. Následná změna by měla být zaznamenána do 15 pracovních dnů od vynesení rozhodnutí. Společnost by si ale pro jistotu měla provedenou změnu zkontrolovat na živnostenském úřadě. Změna sídla je důležitá také pro zdravotní pojišťovny, úřad práce, registr silničních vozidel a Českou správu sociálního zabezpečení. Všechny tyto orgány tak o její změně musí být informovány. Každá z těchto institucí má na nahlášení změny různou lhůtu. Zdravotní pojišťovny stejně jako ČSSZ změny přijímají do 8 dnů od provedení změny sídla. Úřady práce stanovily lhůtu jeden měsíc a registr silničních vozidel 10 pracovních dnů.

Změna adresy společnosti se netýká pouze společníků či zaměstnanců. Důležitá je také pro klienty či zákazníky. Novou adresu by tak měla společnost uvést ve všech svých zveřejněných kontaktech. Pokud společnost klienti osobně navštěvují, je potřeba jim změnu neustále připomínat. A to například využitím sociálních sítí a nástrojů marketingu.

Změna sídla není náročná, pomoct ale může i profesionální agentura

Za změnu adresy společnost zaplatí několik tisíc. Poplatek za podání návrhu změny adresy činí 2 000 Kč. Za stejnou cenu je možné zařídit i kolek na zápis změny sídla. Během procesu změny se mohou objevit i další náklady. Pokud se společnost stěhuje do jiného města či obce, nebo byla v zakladatelské listině uvedena celá adresa, která se nyní mění, je potřeba uhradit poplatek za notářský zápis. Jeho cena se pohybuje okolo 5 tisíc Kč.

Pokud se na změnu sídla společnosti necítíte, můžete využít služeb různých agentur. Ty za vás za poplatek vyřídí vše podstatné.

Related Posts

Zadejte hledané slovo


Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/widgets/widgets.php on line 23

Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/shortcodes/shortcodes.php on line 34