Jak na změnu trvalého bydliště?

Jak na změnu trvalého bydliště?

Jak na změnu trvalého bydliště?

Přestěhovali jste se, a nebo vás stěhování teprve čeká? Chcete vědět, kde budete muset změnu trvalého bydliště nahlásit a jaké dokumenty k tomu budete potřebovat? Poradíme vám. Řekneme vám také, kolik vás to bude stát.

Kdy musíte nahlásit změnu trvalého bydliště

Pokud se stěhujete na kolej, na čas do bytu k příteli nebo třeba do pronájmu, kde nebudete mít hlášené trvalé bydliště, nemusíte dělat vůbec nic. Pokud se však stěhujete do nového domu, kde chcete mít trvalý pobyt, nebo vás někdo z místa vašeho trvalého bydliště odhlásil, návštěvě úřadů se pravděpodobně nevyhnete. (Pokud vás někdo z místa vašeho trvalého pobytu odhlásí, vaším novým trvalým bydlištěm se automaticky stane obecní úřad, úřad městské části, úřad městského obvodu či magistrát města.)

Každý občan České republiky může mít pouze jedno místo trvalého pobytu. To se musí nacházet v objektu, který je označen číslem popisným nebo číslem evidenčním. Může se jednat o byt, dům, chatu, zkrátka o objekt určený k bydlení, ubytování nebo rekreaci. Případně mohou mít lidé hlášen trvalý pobyt na adrese ohlašovny pobytu, tedy například na magistrátu města (toto je obvyklé například u lidí bez domova).

Přihlášení k trvalému pobytu

Přestěhovali jste se? Zajděte na úřad v místě nového bydliště. Může se jednat o:

  • obecní úřad
  • úřad městské části
  • úřad městského obvodu
  • magistrát města

Zde vyplňte příslušný formulář (konkrétně přihlašovací lístek k trvalému pobytu) a zaplaťte poplatek 50 Kč. Platit nemusí pouze děti do patnácti let, ty jsou od placení poplatku osvobozeny.

Na přihlašovacím lístku k trvalému pobytu vyplňte své jméno a příjmení, rodné číslo, adresu místa nového trvalého pobytu a adresu místa, kde jste byli hlášeni doposud. Připojit samozřejmě musíte i svůj podpis.

Vzor formuláře přihlašovacího lístku lze stáhnout ze stránek Ministerstva vnitra České republiky. Pozor, vzhledem ke způsobu archivace, je nutné použít pouze originální tiskopis.

Potřebné doklady k vyřízení změny

Na příslušný úřad se musíte dostavit s občanským průkazem. Jakmile o změnu trvalého pobytu zažádáte, ustřihnou vám roh občanského průkazu a vydají vám prozatímní doklad v podobě žluté kartičky. Na té bude uvedena vaše stará adresa i adresa nová.

Dále budete k vyřízení změny trvalého bydliště potřebovat výpis z katastru nemovitostí, kupní smlouvu s razítkem katastru nebo nájemní smlouvu. Případně je možné dostavit se s úředně ověřeným potvrzením oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. (Nebo musí daná osoba přijít osobně s vámi na úřad.)

Jste-li vlastníkem nemovitosti, můžete přihlásit na adresu objektu další osoby (manželku, manžela, děti).

Zajímá vás, zda je potřeba pro změnu trvalého bydliště souhlas majitele nemovitosti? Není. Stačí, když předložíte důkaz, že nemovitost užíváte, tedy například nájemní smlouvu.

Related Posts

Zadejte hledané slovo


Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/widgets/widgets.php on line 23

Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/shortcodes/shortcodes.php on line 34