Příspěvek na stěhování za prací – máte na něj nárok?
Trh práce se začíná po pandemii opět zalidňovat a každý hledá nejideálnější nabídku. Abychom si ale mohli rozšířit výběr, musíme občas pozorovat pracovní příležitosti i mimo naše bydliště. Velmi významně nám k tomu může pomoct příspěvek na stěhování za prací. Takový příspěvek je nenárokový, čili je potřeba splnit několik podmínek. Jak se o tento příspěvek můžeme ucházet a kolik si od něj můžeme slibovat?
Podmínky příspěvku
O tento příspěvek můžete zažádat pokud se za prací stěhujete, nevadí ovšem ani případ, kdy jste se už přestěhovali a následně jdete žádat.
Abyste si na příspěvek mohli sáhnout, musíte plnit alespoň jednu z podmínek:
- Být evidovaný na Úřadu práce déle než 5 měsíců.
- Pokud je dotyčný evidovaný dobu kratší 5 měsíců, nebyla mu poskytnuta pracovní pozice v jeho bydlišti, ať už kvůli zdravotnímu stavu, nedostatku praxe, nebo péči o dítě.
- Žádat o práci z důvodu hromadného propouštění.
Výše příspěvku
Pokud jste se dostali skrz podmínky, výše, která vás může čekat, je na částce 50000,- Kč. Příspěvek je jednorázový a můžete o něj žádat jednou za 3 roky. Abyste si mohli o příspěvek opět zažádat, musíte mít z předchozího zaměstnání odpracováno alespoň 12 měsíců.
Jak a kde si o příspěvek zažádat?
Místo, které vás zajímá kvůli zažádání je příslušný krajský Úřad práce, v jehož kraji jste evidováni. Pokud se na tento úřad chystáte, berte v potaz, co vše si s sebou musíte připravit:
- Potvrzení o vzdálenosti mezi původním a novým bydlištěm vzdušnou čarou větší než 50 km.
- Potvrzení o době dojíždění z nového místa do zaměstnání. Ta musí být alespoň o polovinu kratší než z původního bydliště.
- Novou pracovní smlouvu. Je potřeba ověřit, zda je na minimálně 6 měsíců nebo na dobu neurčitou.
- Novou kupní nebo podnájemní smlouvu.
- Potvrzení o bezdlužnosti.

20+ let pomáhám zákazníkům se stěhováním. Poslední roky také rozvíjím systém pronájmu skladovacích kontejnerů v Brně a okolí.