Kultura v Brně se zvedne. Hudebníci dostanou moderní Janáčkovo kulturní centrum

Kultura v Brně se zvedne. Hudebníci dostanou moderní Janáčkovo kulturní centrum

Po dlouholetém jednání a vyřešení žaloby to vypadá, že se Brno dočká. Janáčkovo kulturní centrum má zelenou a všechno vypadá, že je na dobré cestě. Získalo totiž stavební povolení a můžou probíhat další fáze přípravy ke stavbě.

Dlouhá léta jihomoravský region na podobný posun čekal. Brněnská filharmonie totiž patří na hudební scéně k tomu nejlepšímu, což se ovšem nedá říct o prostorech, kde vystupuje. Do Besedního domu se poskládá pouze polovina orchestru a v Janáčkově divadle, kde mohou vystoupit v úplném složení je zase špatná akustika.

Větší pro hudebníky i diváky

Tyto problémy by mělo vyřešit postavení Janáčkova centra. Nepůjde jen o to, že bude mít větší pódium, ale také se dostane na více diváků. Zatímco doteď jich mohlo přijít maximálně 500, což většinou znamenalo vyprodáno, tak do nového a modernějšího komplexu bude připraveno na jednotlivá vystoupení 1100 až 1200 míst. Alespoň částečně se tak pro posluchače srovná nabídka s poptávkou.

„Městská hudební infrastruktura je nedostačující, program musíme plánovat s ohledem na velikost dostupných prostor. Sál opravdu potřebujeme,“ uvedla pro Deník Rovnost už dříve ředitelka filharmonie Marie Kučerová

Zajímavostí je, že koncertní sál, do nějž se vleze přes tisíc lidí, byl v České republice postaven naposledy před více než sto lety.

Otevře dveře zahraniční špičce

Charakteristický by měl být skvělou akustikou a moderním provedením. Uvnitř budovy budou nahrávací studia, zkušebny, šatny, ladírny a mnoho dalších prostor pro hudebníky, ale rovněž kavárna a další zázemí pro diváky. To by mohlo v budoucnu přilákat zahraniční hvězdy hudebního stylu, který u nás proslavil například Leoš Janáček. Právě špička ze zahraničí se Brnu zatím vyhýbá.

Projekt, který by měl stát 1,3 miliardy korun by měl přibližně polovinou spolufinancovat stát společně s městem Brno a Jihomoravským krajem. První etapa, podzemních garáží je hotová a zúčastnění věří, že stavba druhé etapy začne nejpozději na jaře roku 2022. Hotovo by pak mohlo být ke konci roku 2023.

Related Posts

Zadejte hledané slovo


Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/widgets/widgets.php on line 23

Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/shortcodes/shortcodes.php on line 34