Jak zabalit vánoční dárky levně a efektivně?

Jak zabalit vánoční dárky levně a efektivně?

Jak zabalit vánoční dárky levně a efektivně?

Než začnete se samotným balením vánočních dárků, zajistěte si vše, co budete potřebovat. Ušetříte čas i peníze, protože toto sezónní zboží se v době nejvyšší poptávky někdy i zdražuje. Naopak po sezóně si můžete udělat zásoby na příště ve výprodejích. Bude se vám hodit hlavně:

 • izolepu nebo oboustrannou lepicí páska
 • ostré velké nůžky
 • zásobu stuh a mašlí
 • jmenovky na dárky
 • jednobarevný balicí papír
 • tužky, fixy, samolepky

Jak na balení různých tvarů dárků?

Nejsnadněji se balí vánoční dárky, které mají pravidelný tvar. Pokud jde o krychli nebo kvádr (jako knihy nebo krabice), máte napůl vyhráno. U nepravidelných tvarů zvolte buď dárkovou tašku či krabici (dražší varianta), nebo dárek vložte do krabice od něčeho jiného a až tu zabalte. Schováním dárku do krabice navíc připravíte větší překvapení, protože obdarovaný nebude ani tušit, co se uvnitř skrývá.

Postup balení vánočních dárků krok za krokem

 1. Rozložte balicí papír a položte na jeden jeho kraj dárek. Vezměte druhý konec papíru a přeložte jej přes celou plochu dárku (na nejdelší straně dárku). Vyzkoušejte, jestli jej papír zakryje i na ostatních stranách. Až pak papír ustřihněte. Pokud si nejste jistí, že ustřihnete papír rovně, nakreslete si na jeho vnitřní stranu pomocnou linku. Tím si ušetříte papír a usnadníte si balení.
 1. Pak na ustřižený papír položte doprostřed dárek. Vezměte konce papíru (z delší strany dárku), přeložte je přes dárek a upevněte. Vystačíte si s obyčejnou izolepou, ale oboustranná lepicí páska nebude vidět, což vypadá lépe. Některé druhy papírů uchytíte i lepidlem. Nemusíte použít žádné zajištění a jen stranu dočasně zatížit (případně požádat někoho o pomoc, aby papír zatím podržel). Dárek zabalený bez použití lepidla vypadá krásně a navíc se snadno rozbaluje (dětem, starším lidem). Tento postup chce ale trochu cviku a zručnosti.
 1. Nyní zabalte i boční strany. Přehněte přes dárek spodní i vrchní stranu zbývajícího papíru. Záleží, kolik vám ho zbývá. Buď stačí pouhé přehnutí, nebo jej můžete poskládat do trojúhelníku. Máte-li na bocích zbytečně moc papíru, odstřihněte jej. Vytvořil by nevzhledné boule.
 1. Stuhu můžete uvázat několika způsoby. Při tom nejjednodušším vezměte stuhu nebo látkovou mašli a naměřte ji na celou potřebnou délku, než ji ustřihnete. Vezměte dárek a dejte stuhu přes delší stranu podél celého dárku. Jakmile se konce setkají, veďte ji přes kratší stranu. Nechte si kus i na uvázání mašle. Poté stuhu ustřihněte a stejným postupem, jako jste zvolili při měření, ji uvažte. Při vázání si udělejte jeden uzel a buď poproste někoho o pomoc přiložením prstu, přes který uvážete druhý uzel, a po vytáhnutí prstu stuhu dotáhnete. Nebo si na to místo dejte něco, co vám stuhu pomůže přidržet (dobře funguje konec nůžek, který přichytíte nohou nebo něčím těžkým). Vážete-li takto stuhu sami s pomocí nohy, sedněte si s tím na zem nebo na postel.
 1. Nyní zbývá dárek jen dozdobit a opatřit ho jmenovkou nebo popsat. Stuhu či látkovou mašli můžete zavázat do klasické mašle, nebo si nastříhat další menší kousky a mašlí navázat na vzniklý uzel několik. Konce umělohmotných stuh natočíte tak, že si stuhu podržíte jednou rukou a druhou po ní přejedete pomocí ostří nůžek. Na dárek můžete nalepit i hvězdici, kterou si s trochou šikovností můžete podle návodů na internetu udělat i sami doma. Tím za balení vánočních dárků hodně ušetříte. Jmenovky můžete koupit nebo udělat ze zbytků vánočních papírů. Stačí ustřihnout jakýkoli tvar, který se vám bude líbit (čtverec, hvězdičku, zvoneček a další) a pokud je papír hodně barevný, dovnitř nalepte kousek bílého papíru nebo samolepky. Na některé balicí papíry můžete jméno obdarovaného rovnou napsat.
 1. Jste-li zruční, můžete kromě klasického zabalení přidat i různé zdobení, které ocení především děti. Jednobarevné papíry můžete domalovat, polepit nebo vytvořit nejrůznější scenérie a zvířátka. Třeba kočku nebo psa, kdy na dárek nalepíte uši a jazyk a domalujete obličej. Nebo zimní krajinu, ze které mohou vystupovat třeba zasněžené stromy.

Zužitkujte staré krabice a tašky

K balení vánočních dárků nemusíte nutně nakupovat jen nové balicí papíry a dárkové tašky. Vystačíte si i s kartonovými krabicemi (od bot, kosmetiky nebo nemastných potravin) a papírovými nákupními taškami. Ty stačí obrátit naruby a ozdobit stejně, jako jednobarevný balicí papír.

Krabice můžete buď zabalit do ozdobného papíru, nebo si vystříhat jednotlivé tvary z různých papírů a polepit jimi celou krabici. Můžete tak i zužitkovat zbytky balicích papírů.

Related Posts

Zadejte hledané slovo


Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/widgets/widgets.php on line 23

Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/18347/virtual) in /data/web/virtuals/18347/virtual/www/wp-content/plugins/moveco-framework/shortcodes/shortcodes.php on line 34